Wizyta w ZOO

maxresdefaultTereny rekreacyjne Płocka mieszczą się na skarpie wiślanej, chętnie odwiedzanej przez mieszkańców i turystów. 1 maja 1951 roku został otwarty ogród zoologiczny. Prezentowano wówczas jedynie faunę polską. Odwiedzający mogli stanąć oko w oko z niedźwiedziem, podziwiać płochliwe wilki i dostojne jelenie. Wśród zwierząt znalazły się również lisy oraz liczne ptaki, gady i ryby. We wrześniu 1964 roku zawitał do ZOO pierwszy słoń. Wyczekiwanym zwierzęciem była młoda słonica Petra, która przyjechała z ZOO holenderskiego. Na żyrafę trzeba było poczekać do 1970 roku. W tym czasie przystąpiono do budowy pawilonów dydaktyczno-naukowych.

Zwierzęta szybko zadomowiły się w płockim ZOO. Sprzyjające warunki życia, jakie stworzono mieszkańcom ogrodu, doprowadziły do sukcesów hodowlanych. Lata 197-1978 obfitowały w radosne momenty narodzin mrówkojada olbrzymiego oraz pierwszej mazowieckiej żyrafy. Jako jedyny w Polsce wykluł się kondor wielki.

W latach osiemdziesiątych ZOO wzbogaciło się o tapiry, które otrzymały własne pomieszczenia, w specjalnie dla nich wybudowanym budynku. Przybyły hipopotamy nilowe i wesołe kapucynki. Zwierzęta rozmnażają się, przyczyniając się do powiększenia wystawianych gatunków. W 2009 roku ZOO powiększyło się o dodatkowe tereny. Stało się możliwe założenie tropikalnego lasu, z pięknymi okazami motyli.

Płockie ZOO zostało przyjęte do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych EAZA, wyróżniając ten obiekt za wzorowo prowadzoną hodowlę zwierząt oraz działalność edukacyjną. Dzięki przynależności do EAZA możliwa jest wymiana zwierząt z innymi ogrodami europejskim, a także uczestniczenie w projektach naukowych.

Obecnie w ogrodzie żyje około 4000 mieszkańców, należących do przeszło 300 gatunków zwierząt. Wielką atrakcją są wielkie ssaki. Można obserwować słonie indyjskie, hipopotamy, żyrafy, zebry, lwy i lamparty perskie. Małpy reprezentowane są, miedzy innymi, przez gibbony oraz niewielkie tamaryny i marmozety. Sensacje wzbudzają kangury rude.

Miłośnicy ptaków odnajdą pingwiny, pelikany, żurawie i kaczki. Na poszukiwaczy wrażeń czekają węże, krokodyle, aligatory oraz jaszczurki. Płockie ZOO posiada, jako jedyne w Polsce, jadowitą jaszczurkę – helodermę meksykańską.

W wielkich słodkowodnych akwariach pływają kolorowe ryby. Działalność ZOO polega również na organizowaniu wystaw, przybliżających życie zwierząt, zamieszkujących ZOO. Prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Przebywanie w ogrodzie zoologicznym jest wspaniałym sposobem na odpoczynek w otoczeniu przyrody i jej mieszkańców.

 

 

 

Więcej: http://www.zielone-studio.pl/


Dodaj komentarz