Wszyscy korzystamy z mediów publicznych. Oglądamy ulubione programy telewizyjne, serwisy informacyjne, słuchamy wybranych audycji radiowych lub przeglądamy artykuły zamieszczone w gazetach. To nasz sposób na spędzenie wolnego czasu lub zaspokojenie ciekawości świata, a także na bycie na bieżąco z najświeższymi newsami z kraju i ze świata. Czy jednak oprócz tych ogólnych – dostępnych w całej Polsce – mediów są potrzebne również te lokalne? Zapytaliśmy mieszkańców Płocka, czy według nich płockie media są niezbędne, czy mieszkańcy są zadowoleni z ich istnienia?
Na podstawie przeprowadzonych rozmów i ankiet, można bez wahania stwierdzić, że owszem – płockie media są potrzebne. Z ich usług mieszkańcy miasta korzystają nawet chętniej niż z tych krajowych, ogólnodostępnych. Na czym polega ten fenomen? Taka już nasza ludzka natura, że lubimy poplotkować i wiedzieć, co ciekawego dzieje się u sąsiada. A oglądając lokalną telewizję, mamy nadzieję, że na ekranie telewizora zobaczymy osobę, która mieszka na tym samym osiedlu lub kolegę z bloku. Sprawy mające miejsce w okolicach naszego rodzinnego miasta są nam zdecydowanie bliższe. Interesują nas problemy miejscowych, różnej maści konflikty – skoro to wszystko dzieje się tak blisko, może mieć wpływ na nasze codzienne życie. Nie ulega wątpliwości – płockie media pomagają zaspokoić ludzką ciekawość.
Nie tylko lokalna telewizja cieszy się powodzeniem, płockie media to także gazety informujące o wydarzeniach z danego terenu. Ta „papierowa forma” mediów cieszy się powodzeniem szczególnie wśród starszych mieszkańców Płocka. Często ich poranny rytuał to lektura lokalnej gazety z kubkiem ciepłej herbaty w ręku. Później udają się na spacer lub do sklepu, by zatrzymując się w rogu uliczki, przedskutować najnowsze fakty ze znajomymi.
Radio także wchodzi w skład elementów tworzących płockie media. Która grupa obywateli najchętniej z niego korzysta? Młodzi dorośli! Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, choć może nie taka pierwsza przychodzi na myśl. Wchodzący w dorosłe życie ludzie słuchają audycji lokalnego radia z nadzieją na usłyszenie… oferty pracy.
Mieszkańców Płocka zapytano także, czy płockie media utrzymują się na wysokim poziomie. Większość z nich była w pewnym stopniu zaskoczona pytaniem. Odpowiadali, że ciężko im to określić, bo nie mają odpowiedniego porównania. Nie oglądają bowiem telewizji nadawanej z Gdańska, Krakowa czy innego odległego miasta. Jednak po namyśle stwierdzali, że płockie media nie mają się czego wstydzić. Ich poziom jest minimum taki, jak mediów krajowych, uznali mieszkańcy Płocka.
Na podstawie wypowiedzi mieszkańców jednego z większych polskich miast, można wysnuć teorię, że media lokalne są potrzebne nie mniej niż ogólnopolskie. Przecież najbardziej przejmuje nas to, co dzieje się wokół naszego przysłowiowego podwórka. Media krajowe nie byłyby w stanie przekazywać informacji z każdego zakątka Polski, a te lokalne mogą już się skupić na wydarzeniach nawet z tych najmniejszych miejscowości, znanym tylko mieszkańcom okolicy. Odpowiadamy więc: tak! Media publiczne są potrzebne mieszkańcom poszczególnych miast.