Płock – miasto z długą historią

Liczący 1000 lat, Płock, był niegdyś stolicą Księstwa Mazowieckiego. Dzisiaj miasto słynie przede wszystkim ze stoczni rzecznej, licznych zabytków i siedziby koncernu naftowego. Na miłośników czynnego wypoczynku czeka w mieście mnóstwo parków, obiektów sportowych, ogród zoologiczny i położona nad Wisłą promenada. W Płocku nie będą się także nudzić miłośnicy sportów wodnych. Do ich dyspozycji oddane zostały łodzie i jachty. Dużych wrażeń dostarczą loty widokowe nad miastem.

Płock to miasto licznych zabytków. Najcenniejsze z nich znajdują się na Wzgórzu Tumskim, malowniczo położonym na skarpie wiślanej. Zabytki znajdujące się na wzgórzu należą do najcenniejszych zabytków architektonicznych w skali całego kraju. Wśród nich wyróżnia się bazylika katedralna. Pierwsza świątynia w tym miejscu była budowlą drewnianą, następnie na jej miejscu zbudowano murowaną. Znany jest jedynie rok konsekracji tej świątyni – wydarzenie to miało miejsce w roku 1144. Około roku 1530 kościół spłonął. W czasie odbudowy gmach świątyni otrzymał renesansową kopułę. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się we wnętrzu kościoła należy replika Drzwi Płockich. Oryginalne drzwi przechowywane są w soborze świętej Zofii w Nowogrodzie Wielkim. Sposób, w jaki wykonane w XII wieku Drzwi Płockie trafiły do soboru świętej Zofii pozostaje niewyjaśnioną po dziś dzień zagadką. Kolejnym zabytkiem, którym może pochwalić się Płock jest zamek Książąt Mazowieckich z XIV wieku oraz kamienne palatium, w którym urodził się Bolesław Krzywousty.

Płock jest siedzibą Muzeum Mazowieckiego. W kilku zabytkowych kamienicach miasta muzeum zorganizowało kilka stałych wystaw: jedyną w Polsce wystawę secesji i stylu art deco oraz wystawę etnograficzną i archeologiczną. Oddziałem Muzeum Mazowieckiego jest Muzeum Żydów Płockich. Muzeum to mieści się w budynku dawnej małej synagogi. Płock może pochwalić się również najstarszą szkołą w Polsce. Szkoła to popularnie nazywana Małachowianką została otwarta w roku 1180 i działa do dnia dzisiejszego. Budynek szkoły wzniesiono przy kolegiacie pod wezwaniem świętego Michała. Na wieży dawnej kolegiaty mieści się od 1980 roku obserwatorium astronomiczne.

Płock to nie tylko zabytki świadczące o jego długiej historii. Na wysokiej skarpie wiślanej w 1951 roku założony ogród zoologiczny. Mimo że płocki ogród zoologiczny w porównaniu z innymi tego typu placówkami jest niewielki, to na jego terenie hodowanych jest około 300 gatunków zwierząt, w tym gatunki będące rzadkością w ogrodach zoologicznych. W płockim ZOO zobaczyć można między innymi wiele gatunków gadów. Są wśród nich żółwie, warany, krokodyle. Urządzono w nim także herpetarium. Ozdobą tego miejsca są pigmejki. Trudno jest dostrzec wśród roślinności, są to najmniejsze małpki świata. Ich rozmiary niewiele różnią się od rozmiarów kciuka. W 2002 roku ZOO w Płocku zostało członkiem międzynarodowej organizacji WAZA. Miasto jest siedzibą Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego i Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego.

Więcej: świat-perfectbust.pl


Dodaj komentarz