Miejsca skupiające ludzi

Płock – serce Mazowsza, liczące tysiąc lat miasto jest ciekawym miejscem, w którym zobaczymy interesujące przykłady architektury, sztuki oraz miejsca godne odwiedzenia. Jak każde liczące się miasto w Płocku znajdziemy miejsca gromadzące większe rzesze ludzi. A są nimi ulica Tumska oraz Stary Rynek. Oba miejsca nawiązują do przeszłości, a jednocześnie są miejscami, w których można spędzić wolne chwile. Po to zostały stworzone.

Ulica Tumska pełni funkcję deptaka miejskiego, choć w przeszłości odgrywała ona inną rolę. Powstała w dziewiętnastym stuleciu. Początkiem ulicy jest Wzgórze Tumskie skąd ulica ciągnie się na północ przez Plac Narutowicza aż do Nowego Rynku. I tak oto parę godnych uwagi miejsc w Płocku zostało połączonych – ulica Tumska, Plac Narutowicza, który dawniej był Rynkiem Kanonicznym oraz Nowy Rynek. Po obu stronach ulicy zobaczymy kamienice, z których największe mają po trzy piętra. Istotną rzeczą jest tutaj architektura – idąc wzdłuż ulicy zobaczymy wiele okazałych budowli. A jedną z nich jest bazylika katedralna Najświętszej Marii Panny. Jest ona najcenniejszym z Płockich zabytków. Zbudowana z granitowych ciosów, konsekrowana w 1144 roku zachwyca swoją architekturą.

Na ulicy Tumskiej znajdziemy jeszcze Muzeum Diecezjalne założone w roku 1903 z inicjatywy księdza Antoniego Juliana Nowomiejskiego, Novekino – to z kolei współczesna konstrukcja składająca się z pięciu kin oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku. Regionalne muzeum będące owocem połączenia Szkoły Wojewódzkiej oraz Towarzystwa Naukowego Płockiego. A to tylko przykłady atrakcji, które możemy zastać na ulicy Tumskiej.

Kolejne ciekawe miejsce w Płocku to Stary Rynek w Płocku. Powstał on w wyniku kształtowania się przestrzeni miejskiej, ulic, skwerów w początkach XIV wieku. Co ciekawsze współczesny układ miasta niewiele różni się od układu z tamtego okresu. Stary Rynek umieszczony był w środkowej części miasta co było wtedy częstą praktyką. Miał nawet ratusz i to gotycki. Ratusz ten kształtem przypominał wieżę. Na najniższym poziomie znajdowały się więzienie. Klasycystyczny ratusz znajdziemy na ulicy Stary Rynek 1. Wzniesiono go w latach 1824 – 1827. Z kolei na ulicy Stary Rynek 8 znajdziemy dawny Hotel Berliński. A dalej znajdziemy wiele kamienic i innych dawnych budowli zachwycających swym pięknem oraz architekturą.

Inną atrakcją Płocka jest jego Molo. Wybudowane w roku 2010 molo ciągnie się na długość 358 metrów, jego szerokość to 5,3 m. Co więcej mogą się po nim poruszać osoby niepełnosprawne. Konstrukcja pozwala na swobodny przejazd wózkiem inwalidzkim. To molo się u podnóża Wzgórza Tumskiego. Jest ono istotnym elementem mającego powstać portu jachtowego. Oznacza to, że Płock może w krótkim czasie stać się celem wycieczek jachtowych.

Płockie Molo to solidna konstrukcja, która zapewnia ciekawe atrakcje widokowe. Na jego końcu znajduje się restauracja. Jest to więc miejsce idealne do wycieczek turystycznych.

To będące jednym z najstarszych miast serce Mazowsza jest w stanie zapewnić wiele atrakcji wizualnych. Zarówno swoim mieszkańcom, jak również przyjezdnym. Niewątpliwie Płock jest w stanie dostarczyć niemałych atrakcji wizualnych wszystkim odwiedzającym. Opisane powyżej miejsca to tylko przykłady tego, co można w Płocku zobaczyć. Tych atrakcji jest znacznie więcej. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia.

Więcej: http://azposufit.com/kursy-projektowania


Dodaj komentarz