Petrochemia Płock

Płock jest polskim miastem założonym w dziewiątym wieku. Znajduje się ono w województwie mazowieckim. Na początku jedenastego wieku, przez okres 59-ciu lat było ono nawet stolicą Polski.

W czasach nowożytnych, bo około 55 lat temu powstała Petrochemia Płock, która po fuzji z CPN SA (Centrala Produktów Naftowych) w 1999 roku utworzyła znany dziś Polski Koncern Naftowy SA. Jest on znany wszystkim polskim kierowcom, ponieważ utrzymuje wysokie standardy obsługi klienta na swoich stacjach benzynowych. Powstanie Petrochemii płockiej miało ogromny wpływ na rozwój miasta, a obecny PKN Orlen jest jednym z największych tego typu koncernów w tej części świata.

Petrochemia Płock jest to wspólna nazwa dla kliku miejsc oraz przedsięwzięć w mieście Płocku.

Od 1992 roku jest to nazwa klubu piłkarskiego, który wcześniej był znany pod nazwą Wisła Płock. Natomiast w latach 1947-1955 występował jako Elektryczność Płock, Ogniwo Płock i Sparta Płock. Jak widać nazwy były zmieniane dość często jak na klub piłkarski, ale aktualnie jest to Petrochemia.

Największymi osiągnięciami zespołu było zdobycie Pucharu Polski oraz Superpucharu Polski w sezonie 2005/2006. Jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe, to bez większych sukcesów trzykrotnie uczestniczył w fazie eliminacyjnej Pucharu UEFA.

Zmiana nazwy klubu na Petrochemia Płock najwyraźniej przyniosła mu szczęście, ponieważ kilka miesięcy po jej przyjęciu klub po raz pierwszy awansował do ekstraklasy. W 2003 roku klub wrócił do dawnej nazwy – Wisła Płock.

Petrochemia Płock jest również nazwą osiedla. Jego powierzchnia to prawie 12 kilometrów kwadratowych. W granicach Płocka znajduje się ono od 1961 roku. Typowy dla tego osiedla jest jego przemysłowy charakter. Znajduje się nim Płocki Park Przemysłowo Technologiczny.

Oprócz wyżej wymienionych pod nazwą Petrochemia Płock można znaleźć również klub żeglarski oraz hotel. Klub ma w swojej ofercie kursy na żeglarza jachtowego. Można udoskonalać swoje umiejętności wielu różnych jednostkach. Organizowane są przez klub liczne rejsy, a jego członkowie biorą udział w regatach w całej Polsce. Jeśli zaś chodzi o hotel, to oferuje on wszelkie podstawowe udogodnienia dla swoich gości. Jego główną zaletą jest lokalizacja w samym centrum Płocka, co szczególnie przypadnie do gustu osobom będącym w delegacji.

Jednak mimo mnogości nazw należy pamiętać, że Petrochemia Płock to przede wszystkim określenie na przemysł rafineryjny związany z tym miastem wynikający z istnienia tu rafinerii. Przemysł petrochemiczny polega, w dużym uproszczeniu, na wytwarzaniu różnych substancji, głównie paliw, z ropy naftowej. Owe zakłady przetwarzające ropę powstały w Płocku na mocy uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z 1959 roku. Pierwsze produkty w postaci benzyny i olejów, które gromadzono w specjalnych zbiornikach, pojawiły się pięć lat później. Powstanie Płockiej Petrochemii miało ogromny wpływ na rozwój miasta. Dzięki niej pracę, w latach osiemdziesiątych znalazło aż 9 tysięcy osób. Powierzchnia Płocka zwiększyła się o ponad połowę w ciągu około dziesięciu lat! Dzięki tym inwestycjom rozwinęła się również nowoczesna stocznia rzeczna.

Więcej: Obróbka skrawaniem Śląsk


Dodaj komentarz