Płock – co warto zobaczyć? cz.3

PłockStary Rynek i Ratusz Stary Rynek to miejsca godne odwiedzenia, jeśli ktoś znajduje się w Płocku. Dawniej to tam działo się najwięcej w życiu miasta, dzisiaj można poczuć tę atmosferę zagłębiając się w uliczki, zaułki, sklepiki znajdujące się w tym miejscu. Dawniej zajazdy, oberże i sklepy, dzisiaj równie przyjemnie – koniecznie trzeba przekonać się o tym osobiście. Będąc tam nie zapomnij o znajdującym się pośrodku rynku gotyckim ratuszu z niewysoką wieżą. To naprawdę zjawiskowa budowla, a znajdujący się przed nim szafot dodaje jeszcze więcej klimatu do całej scenerii.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia w Płocku jest jego ratusz. Wzniesiono go już w latach dwudziestych XIX wieku, a za całościowy projekt odpowiedzialny był Jakub Kubicki, którego nazwisko można kojarzyć między innymi z projektem Belwederu w Warszawie. Budowa przypadła na okres klasycyzmu. Z tym miejscem wiąże się również ważne wydarzenie historyczne, bowiem ratusz ten był miejscem ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego mające miejsce w 1831 r. Być może kojarzycie go jako Sejm Powstańczy. Jednak jedno jest pewne – ratusz ten od dawien dawna był niezmiennie miejscem – siedzibą władz miejskich, dlatego słynie z niesłychanej elegancji i kunsztu.

Kościół kolegiacki św. Bartłomieja to kolejne ważne miejsce do zobaczenia w tym mieście. Kościół ten został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego, wielokrotnie przebudowywany do dzisiaj cieszy swoją piękną obecnością. Osuwająca się skarpa spowodowała konieczność rozebrania bocznej kaplicy. Nieco później dobudowano wejście w stylu barokowym – ze strony Starego Rynku, warto je zobaczyć będąc w tym miejscu. W samym wnętrzu warto zwrócić uwagę na wczesnobarokowy ołtarz, pochodzący z roku 1640.

Pozostając w tematyce architektury sakralnej miasta Płock koniecznie należy zwrócić uwagę na neogotycki klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Na początku XX wieku stanowił on centrum polskiego mariawityzmu. Innym ciekawym miejscem związanym z pobliskim terenem domu urodzenia Władysława Broniewskiego jest pomnik przy Placu Obrońców Warszawy – monumentalnych rozmiarów. Został on wzniesiony na cześć poety, autorstwa Gustawa Zemły w roku 1971. Warto przy nim sobie zrobić zdjęcie, a później wybrać się na podwórze na którym to rośnie kilkusetletni dąb – okaz konieczny do zobaczenia.

Jeśli chodzi o inne rozrywki – niekoniecznie związane z architekturą i budownictwem warto jest będąc w Płocku zahaczyć o Zoo, w którym można znaleźć naprawdę sporo gatunków rzadkich i ginących zwierząt. Pingwiny przylądkowe, żurawie mandżurskie czy kondory wielkie – a to wszystko w samym centrum Płocka. Oprócz tego oczywiście są tam okazy bardziej „pospolite” jak różne gatunki małp czy lwy. To wspaniała gratka dla całej rodziny.

I na koniec podróżując po Płocku warto zwrócić uwagę na robiący wrażenie Most Solidarności, który posiada aż dwa 65-metrowe pylony. Co ciekawe, znajdziemy tam najdłuższe w Polsce przęsło główne osiągające rozpiętość aż 375 m. To jest warte zobaczenia.

Więcej: suplementy


Dodaj komentarz