Płock – co warto zobaczyć? cz.2


284070Jest wiele miejsc w Płocku naprawdę wartych zobaczenia. Jednym z nich niewątpliwie jest Deptak na ul. Tumskiej. To piękny deptak miejski z bogatą historią i piękną architekturą. Droga ta została wytyczona już na początku XIX w., dzięki niej w pierwszych latach uzyskano drogę dojazdową do Bazyliki Katedralnej znajdującej się w mieście, swoją drogą również wartej zobaczenia. Z czasem droga ta stała się połączeniem miejsc takich jak Rynek Kanoniczny, czyli dzisiejszy Plac Narutowicza z Nowym Rynkiem. To, co dzisiaj można o niej na pewno powiedzieć to fakt, że stała się główną ulicą handlową miasta.

Przy ulicy tej znajduje się wiele fascynujących zabytków. Jednym z nich z całą pewnością jest secesyjna kamienicy (dokładny adres ulica Tumska 8). Sama w sobie jest piękna, ale to właśnie tam ponadto mieści się Muzeum Mazowieckie stanowiące jedną z najstarszych placówek muzealnych w naszym kraju. Cóż takiego wyjątkowego możemy znaleźć w tych wiekowych zbiorach muzeum? Przede wszystkim znajduje się tam bogata kolekcja sztuki secesyjnej. Nazwiska Wyspiańskiego, Malczewskiego, Mehoffera, Laszczki, Laliqua, Galle mówią same za siebie i wydają się wystarczającym powodem tego, dlaczego warto zajrzeć właśnie w te okolice.

Kolejną ulicą, na którą trzeba się wybrać będąc w Płocku na pewno jest Ulica Grodzka. Powód jest jeden i powód jest prosty – ta ulica to najstarsza ulica miasta. Dawniej odpowiadała za łączenie dwóch miejskich rynków -Kanonicznego oraz Starego. Dzisiaj możemy tam podziwiać przede wszystkim neoklasycystyczną architekturę poprzez znajdujące się tam liczne kamienice z XIX wieku.

Będąc w Płocku warto również zahaczyć o Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, gdyż jest to jedna z najstarszych szkół w Polsce. Tym miejscem jest znana Małachowianka, dokładnie znajduje się przy ulicy Małachowskiego 1. Tradycje podają, że powstała w roku pańskim 1180. To nie koniec ciekawostek związanych z tym osobliwym miejscem, bowiem w jego podziemiach, a dokładnie w średniowiecznym skrzydle budynku możemy znaleźć muzeum szkolne. Co się w nim znajduje? Zapoznamy się tam z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej. To nie wszystko. Wieża gotycka szkolna zachowała obserwatorium astronomiczne – to wielka gratka. Należy również wspomnieć o znamienitych uczniach tejże szkoły. Byli to m.in. Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik czy też Jan Zumbach.

Dla osób ceniących sobie moc bożą i sztukę sakralną polecamy wybrać się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, które od dawna stanowi cel pielgrzymek religijnych, z racji tego, że to właśnie w tym miejscu dnia 22 lutego 1931 roku siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie obrazu Jezusa Miłosiernego. 100 lat po jej narodzinach postarano się o to, by postawić w tym miejscu Muzeum św. Siostry Faustyny, które oczywiście również warto zobaczyć.

Płock jak widać niesie ze sobą wiele ciekawostek i perełek architektury. To piękne miasto położone nad Wisłą jest zatem wspaniałym celem dla turystów, a i miejscowi chętnie opowiadają o skarnach tej ziemi.

Więcej: co na wypadanie włosów


Dodaj komentarz