Płock – co warto zobaczyć? cz.1


386757Płock to miasto z historią. Każdy kto mniej lub bardziej przypadkowo znajdzie się w tym mieście – koniecznie powinien w pierwszej kolejności uzbroić się w listę miejsc, które warto odwiedzić będąc tam, by mieć pewność, że niczego się nie pominie.

Pierwszym miejscem, a raczej budowlą warto zobaczenia jest nic innego jak sama Bazylika katedralna wzniesiona. Wybudowano ją w 1144 roku pod pieczą biskupa Aleksandra z Malonne. Pomimo tego, że było Wielokrotnie przebudowywana do dzisiaj możemy podziwiać jej pierwotne romańskie elementy. Naprawdę robią wrażenie, i to głównie dla nich warto jest zwiedzić to miejsce. To jednak nie koniec ciekawostek – w znajdującej się w katedrze Kaplicy Królewskiej spoczywają sarkofagi dwóch władców Polski. Jednym z nich jest Władysław Herman, drugi sarkofag należy do Bolesława Krzywoustego. Można też w bazylice zobaczyć kopię romańskich Drzwi płockich owianych sławą. Zostały one wykonane na życzenie dla katedry płockiej w ubiegłym tysiącleciu.

Kolejnym miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Płocku niewątpliwie jest zamek książęcy z XIV wieku. Jego przebudowę datuje się na XVI wiek, kiedy to stał się opactwem benedyktynów. Tutaj z architektury przede wszystkim warte podziwiania są mury zamkowe, a przede wszystkim będące ich częścią dwie gotyckie wieże. W jednej z niej mieściło się dawniej więzienie z przeznaczeniem dla szlachty, stąd jej nazwa Wieża Szlachecka. Natomiast druga Wieża zwana Zegarową jest ozdobiona barokowym hełmem i fragmentami romańskiego palatium. Jeśli dzisiaj wybierzesz się w to miejsce możesz skorzystać z kultury pełniej odwiedzając Muzeum Diecezjalne. To tam można zobaczyć najcenniejsze zabytki skarbca, w skład których między innymi wchodzi Herma św. Zygmunta. gotyckie monstrancje jak również Kielich Konradowski. Niedaleko do zobaczenia jest kolekcja malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego – to miejsce również warto zobaczyć.

Pozostając w tematyce architektury sakralnej kolejnym miejscem naprawdę wartym obejrzenia i znajdującym się w Płocku jest Świątynia Miłosierdzia i Miłości – katedra mariawicka, Została wzniesiona z inicjatywy Marii Kozłowskiej, okres budowy przypadł na lata 1911-1914. Jest to kompleks budynków, w skład których weszła również siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – piękny klasztor. Tutaj mamy okazję zapoznać się bliżej ze stylem neogotyku angielskiego. Zarówno świątynia jak i klasztor zostały zatem wybudowane na planie litery E. A co we wnętrzu samej świątyni? Godne zobaczenia na pewno są pozłacana konfesja, nagrobek Marii Franciszki i biskupów mariawickich. Tego miejsca po prostu nie można pominąć będąc w Płocku.

Ostatnim miejsce, które chcemy omówić w tym artykule jest chyba jedna z najsłynniejszych płockich budowli – Amfiteatr płocki. Znajduje się on na zboczu skarpy. Pięknie w nią wkomponowany obiekt przykryto wachlarzowym dachem. Może się tam zmieścić mniej więcej 3,5 tysiąca widzów. Do dzisiaj odbywają się tam liczne wydarzenia kulturalne – warto z tego skorzystać.

Więcej: co na łupież


Dodaj komentarz