Wisła Płock

Płock jest miastem, w którym zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający je turyści nie mogą narzekać na brak rozrywki. Miasto te jest skupiskiem wielu zabytkowych budowli. Ponadto, Płockie ZOO jest jednym z najważniejszych polskich ogrodów. Znajdują się tam rzadko występujące i zagrożone wyginięciem zwierzęta, takie jak pantera śnieżna, czy kondor wielki. Ważna rolę w Płocku pełni również Stare Miasto, gdzie znajduje się między innymi „Małachowianka”, czyli najstarsza szkoła średnia w Polsce, zabytkowy ratusz (XIX w.), czy też Kościół Farny pw. św. Bartłomieja. Ponadto, w tym mieście znajduje się Muzeum Mazowieckie, gdzie mieszczą się dzieła najznakomitszych artystów takich jak: Wyspiański, Malczewski, Galle, Mehoffer, Laszczka, Lalique.

Oprócz możliwości zwiedzania zabytkowych obiektów, Płock oferuje także inny rodzaj rozrywki. Odbywa się tam wiele koncertów i przeróżnych imprez okolicznościowych. Co więcej, miasto te może pochwalić się własnym klubem piłkarskim, cieszącym się dużą popularnością. Wisła Płock istnieje od 1955 roku. Wcześniej klub ten był znany pod nazwą „Elektryczność Płock” (1947-1950), „Ogniwo Płock” (1950-1955) oraz „Sparta Płock” (1995). Wisła Płock występowała w ekstraklasie dopiero od 2002 do 2007 roku. Klub ten może szczycić się zdobyciem Pucharu Polski oraz Superpucharu Polski w latach 2005-2006. Jest on trzykrotnym zdobywcą Pucharu UEFA.

Największą osobowością Wisły Płock jest bramkarz Jakub Wierzchowski, a także pochodzący z Armenii – Wahan Geworgian. Znany reprezentantem tego klubu był także Ireneusz Jeleń, występujący na pozycji napastnika. Ponadto zawodnikami płockiego klubu, którzy zasługują na wyróżnienie byli : Sławomir Peszko, Adrian Mierzejewski, Radosław Sobolewski oraz Radosław Matusiak, który obecnie gra w reprezentacji GKS Bełchatów.

Od 2 listopada do 23 kwietnia 2007 roku trenerem Wisły Płock był Czech Josef Csaplár. Jego poprzednikiem był Mirosław Jabłoński (2003 r.). Po czeskim trenerze zespół prowadził Przemysław Cecharz oraz Mirosław Milewski. 30 kwietnia 2007 roku stanowisko trenera objął Czesław Jakłocewisz, który został zwolniony w październiku tego samego roku. Obecnym trenerem klubu jest Marcin Kaczmarek, a jego asystentem Adam Majewski.

Oprócz dostarczania rozrywki miłośnikom piłki nożnej, Wisła Płock może pochwalić się wieloma sukcesami na swoim koncie. W czerwcu 2003 roku Wisła Płock dotarła do Pucharu Polski, w którym przegrała z Wisłą Kraków. Ówczesny trener tej reprezentacji Henryk Kasperczak pomógł swoim podopiecznym w zdobyciu mistrzostw Polski, co w istotny sposób przyczyniło się debiutu w europejskich pucharach. Największym sukcesem Wisły Płock jest zdobycie Pucharu Polski w sezonie 2005-2006. W finale dwumeczu reprezentacja dwa razy pokonała Zagłębie Lublin. Następne zwycięstwo płoczcanie odnieśli 2 miesiące później, kiedy to Warszawie na stadionie Legii Wisła pokonali mistrza Polski Legię Warszawa. Dzięki czemu Wisła Płock mogła cieszyć się zdobyciem Superpucharu Ekstraklasy SA.

Więcej: zakładanie ogrodów śląskie


Dodaj komentarz