Wśród słynnych płocczan

Tony_halik_01Płock jest miastem głęboko zakorzenionym w polskiej historii. Założony w IX wieku, odegrał znaczącą rolę w rozwoju państwowości. Był stolicą Polski za czasów panowania Władysława Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Burzliwym losom miasta, towarzyszyły równie ważne działania ludzi, którzy związali z nim swoje życie. Z Płocka pochodzi wielu znanych artystów.

Mira Zimińska –Sygietyńska była założycielką Mazowsza, zespołu pieśni i tańca, które rozsławiło Polskę i jej kulturę na całym świecie. Urodziła się w Płocku i, pomimo że opuściła miasto jako młoda aktorka płockiego teatru, jest chlubą miasta, o której pamięć pozostaję ciągle żywa.

W dniu 8 czerwca 2014 roku został odsłonięty pomnik artystki. Przedstawia on kobietę w trakcie spaceru ulicami miasta. Rzeźbiarz uchwycił radość życia i energię Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Pomnik powstał z funduszy mieszkańców, pragnących w ten sposób upamiętnić działalność sławnej płocczanki.

Pamiątką po jednym z najwybitniejszych polskich poetów, Władysławie Broniewskim, są jego rodzinny dom oraz pomnik, wzniesiony w jego sąsiedztwie w 1972 roku. Broniewski był autorem poezji patriotycznej i wierszy, które poświęcił zmarłej córce, Joannie. W domu, pochodzącym z XIX wieku, mieści się obecnie muzeum. Przed nim rośnie potężny dąb, któremu poeta poświęcił miejsce w swojej twórczości.

Człowiekiem związanym z dawnym królewskim miastem był Tony Halik – dziennikarz, podróżnik, autor książek podróżniczych. W Płocku spędził dzieciństwo. Tam narodziła się pasja do podróżowania, a pierwszą przygodę stanowiła próba ucieczki na tratwie, kiedy postanowił w ten sposób opuścić miasto. O wyprawach podróżnika opowiada na spotkaniach Elżbieta Dzikowska, żona niezwykłego człowieka i towarzyszka jego wypraw. Polacy z zachwytem, przez dwadzieścia lat, odwiedzali wraz z popularnymi obieżyświatami wszystkie zakątki globu, oglądając programy telewizyjne z cyklu Pieprz i wanilia.

W płockim Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełly powstało muzeum, związane z historią szkoły, którą ukończyli, miedzy innymi, Władysław Broniewski i Tony Halik.

Więcej: usługi bhp poznań


Dodaj komentarz